مشاوره ازدواج و بررسی ازدواج موفق

ازدواج یکی از مهم ترین مراحل زندگی است که باید در انتخاب شریک زندگی بیشترین دقت را داشته باشیم. در بیشتر موارد به علت آن که از نظر احساسی درگیر هستیم نمی توانیم شرایط و رفتارهای طرف مقابل را بررسی کنیم. مشاوره ازدواج در این زمینه می تواند به ما کمک کند تا از نظر اخلاقی به طور کامل طرف مقابل را بشناسیم و میزان انطباق و توانایی داشتن زندگی مشترک دو طرفه مشخص شود. در این متن به بررسی مشاوره ازدواج و لزوم آن می پردازیم.

ازدواج و زندگی مشترک

ازدواج و تشکیل خانواده شاید یکی از مهم ترین مراحل زندگی تلقی شود. زندگی کردن زیر یک سقف و در یک خانه با فردی که در یک خانواده با فرهنگی متفاوت بزرگ شده است به طور حتم چالشی بزرگ است که حتی در صورت مشابه بودن رفتارها و یا سطح خانوادگی ممکن است مشکلاتی برای دو طرف به وجود بیاید.

زندگی کردن با همسر بسیار متفاوت از زندگی با خانواده می باشد و مسئولیتی که در ازدواج بر روی دوش زن و مرد قرار می گیرد غیر قابل انکار می باشد. برای آن که بتوانید ازدواج موفق داشته باشید باید از قبل ازدواج و بعد از آن نیز از مشاوره ازدواج تخصصی بهره مند شوید.

 مشاوره ازدواج

توجه به ویژگی های اخلاقی همسر قبل از ازدواج

برای آن که شخصی را به عنوان همسر انتخاب کنید باید از وجود ویژگی هایی در اخلاق و رفتار او مطمئن شوید. برخورداری از برخی رفتارها در زندگی مشترک بسیار الزامی می باشد تا بتوان با آن فرد یک زندگی مناسب را شروع کرده و ادامه داد. بسیاری از افراد قبل از ازدواج به علت احساسات زیاد این موارد را نادیده می گیرند یا به خودشان این باور را می دهند که بعد از ازدواج می توانند اخلاق و رفتار طرف مقابل را تغییر دهند اما آن چه که باید مد نظر داشت این است که باید فردی را برای زندگی مشترک انتخاب کرد که کمترین میزان تغییر را لازم داشته باشد؛ زیرا هیچ فردی نمی تواند به طور کامل تغییر کند و به همین دلیل احتمال شکست در ازدواج زیاد می شود.

 مشاوره ازدواج

رشد اخلاقی

اولین موردی که باید قبل از ازدواج از آن اطمینان حاصل شود، رشد اخلاقی دو طرف است. بسیاری به اشتباه فکر می کنند با رشد جسم و افزایش سن رشد اخلاقی نیز حاصل می شود اما این موضوع کاملاً از سن افراد جدا و مستقل است. در مشاوره ازدواج به راحتی مشخص می شود که آیا طرفین به این رشد که لازمه ی ازدواج است رسیده اند یا خیر. رشد اخلاقی در واقع از الزامی ترین ویژگی های اخلاقی و رفتاری است تا افراد پس از ازدواج به به مشکل نخورند و با وجود هر مشکلی در زندگی نیز بتوانند از پس آن بربیایند.

 مشاوره ازدواج

ویژگی ها و رفتارهای یک فرد مناسب ازدواج

شخصی که از صبر و تحمل مناسبی برخوردار است، قادر است در صورت بروز هر گونه مشکل یا بحث بین زن و شوهر آن را به دعوا نکشاند. همچنین نبود صبر باعث می شود تا در بسیاری از موارد به مشکل بر بخورند و به طور حتم شخصی که تحمل ندارد فرصتی برای توضیح و رفع مشکل نمی دهد. داشتن صداقت نیز یکی از کلیدی ترین ویژگی هایی است که باید دو طرف داشته باشند تا اعتمادی متقابل بین آن ها ایجاد شود. رفتار شایسته و توأم با احترام به یکدیگر در جمع و تنهایی نیز باعث پایدار بودن احساس و دوام ازدواج می شود. داشتن وفاداری و در نظر گرفتن و توجه به نیازهای یکدیگر نیز از موارد مهم است که باید به آن توجه شود. تقسیم مسئولیت های زندگی و اجرای تمام و کمال آن ها نیز بسیار مهم است که از خصلت مسئولیت پذیری افراد مشخص می شود.

 مشاوره ازدواج

لزوم مشاوره ازدواج در اطمینان از ویژگی های اخلاقی

برخی از افراد به دلایل مختلف ممکن است در دوران پیش از ازدواج خود را بسیار بهتر از آن چه که هستند نشان دهند. این تظاهر از چشم بسیاری پنهان می ماند و افراد بعد از ازدواج متوجه می شوند که شریک زندگی شان دارای چه خصوصیات و رفتار هایی است که همین موضوع سبب جدایی های زیادی می شود. مشاوره ازدواج می تواند در این زمینه به شما کمک کند. کسانی که به شما مشاوره ازدواج تخصصی می دهند شناخت کاملی از شخصیت افراد دارند و با چندین پرسش می تواند متوجه شوند که ویژگی های رفتار هر شخص به چه صورت است و آیا مناسب ازدواج می باشد یا خیر. مشاوره ازدواج در مرکز مشاوره ی پاسداران در شمال تهران با حضور بهترین و ماهرترین مشاوران صورت می گیرد. همچنین برخی از موارد حائز اهمیت در ازدواج هست که شاید بسیاری از افراد از آن مطلع نباشند و در مشاوره ازدواج به شما گفته شده و مورد بررسی قرار می گیرد.

 مشاوره ازدواج

ازدواج سنتی و مدرن

ازدواج سنتی همان طور که از اسمش مشخص است بر گرفته شده از سنت و فرهنگ ما بوده و روشی است که از زمان قدیم تا به حال در ازدواج صورت می گیرد. در این نوع از ازدواج دو طرف از طریق خانواده ها و یک واسطه به هم معرفی می شوند و در مراسم خواستگاری دختر و پسر همدیگر را دیده و با یکدیگر صحبت می کنند. در برخی موارد این دیدار در قبل از مراسم خاستگاری و با اطلاع خانواده ها نیز شکل می گیرد؛ اما امروزه شاهد ازدواج مدرن نیز می باشیم که به سرعت جای ازدواج سنتی را می گیرد. در این نوع از ازدواج دختر و پسر در ابتدا در مکان های مختلفی مانند محل کار، دانشگاه و… آشنا می شوند و بعد از صحبت ها و رسیدن به توافق خانواده را در جریان می گذارند. مشاوره ازدواج می تواند در هر دو نوع ازدواج سنتی و مدرن صورت بگیرد؛ زیرا چه این آشنایی از ابتدا با حضور خانواده ها باشد و چه توسط دختر و پسر، مشاوره ازدواج می تواند تعیین کننده و بسیار مؤثر واقع شود.

 مشاوره ازدواج

معایب و مزایای ازدواج سنتی

در این بخش می خواهیم متوجه شویم که ازدواج سنتی برای دوام زندگی مشترک مناسب است یا ازدواج مدرن؟! به همین دلیل به بررسی معایب و مزایای ازدواج سنتی می پردازیم. خانواده ها در ازدواج سنتی نقش به سزایی دارند و به علت تجربه ای که در طول زندگی کسب کرده اند می توانند نکاتی را مد نظر بگیرند که ممکن است جوان ها به علت شور و احساسی که دارند به آن ها توجه نکنند؛ اما آن چه که ممکن است در ازدواج سنتی پیش بیاید این است که معیارهای خانواده با دختر یا پسر یکسان نباشد.

نباید این موضوع را فراموش کرد که قرار نیست دو خانواده با هم ازدواج کنند بلکه معیارهای زن و مرد در ازدواج حائز اهمیت است. در بسیاری از ازدواج های سنتی تمام انتخاب ها و تصمیم ها بر اساس منطق انجام می شود و توجهی به احساسات و علاقه ی افراد نمی گردد. مشاوره ازدواج در ازدواج سنتی نیز به شما کمک می کند و می توانید در مرکز مشاوره پاسداران تهران از مشاوره ازدواج تخصصی بهره مند شوید.

 مشاوره ازدواج

معایب و مزایای ازدواج مدرن

ازدواج مدرن نیز از معایب و مزایایی برخوردار است. از مزایای این نوع از ازدواج این است که هر دو طرف بدون فکر کردن به دیگر مسائل می توانند وقت کافی برای شناخت اخلاقیات و رفتار ها را به یکدیگر بدهند. در این نوع از ازدواج احساسات دو طرف باعث زندگی مشترک شده است و اصراری از جانب خانواده ها صورت نگرفته که این موضوع می تواند خوشایند باشد؛ اما این موضوع در برخی موارد باعث می شود که منطق را در نظر نگیرند و همین موضوع باعث بروز مشکلاتی می شود. مخالفت خانواده ها با ازدواج آن ها بعد از به وجود آمدن احساس و علاقه بین دو طرف نیز می تواند ضربه ی بزرگی به آن ها وارد کند. مشاوره ازدواج به شما می تواند در زمینه ی منطقی عمل کردن به همراه داشتن علاقه کمک کند و تا حدودی جبران مشورت نگرفتن از خانواده در این ازدواج مدرن را بر عهده بگیرد. مشاوره ازدواج در مرکز مشاوره ی پاسداران با اصولی ترین روش ها برای شما صورت می گیرد.

 مشاوره ازدواج

یادگیری مهارت های لازم برای ازدواج موفق

برای آن که به مهارت هایی که برای ازدواج موفق لازم است دست یابید، باید آن ها را آموزش ببنید و یاد بگیرید برای این کار از مشاوره ازدواج باید بهره مند شوید. هیچکس به خودی خود از این مهارت ها به طور کامل برخوردار نیست و در مشاوره ازدواج افراد متخصص با مطالعات و دانشی که در این زمینه دارند می توانند شما را کمک کنند تا این مهارت ها را کسب کنید و یک ازدواج موفق داشته باشید. به همین دلیل است که مشاوره ازدواج یکی از الزامی ترین کار ها به شمار می آید.

 مشاوره ازدواج

مهارت های لازم برای داشتن ازدواج موفق

از جمله مواردی که در مشاوره ازدواج به شما برای داشتن یک ازدواج موفق گفته می شود قدرت حل مسائل و مشکلات به بهترین شکل ممکن است. این مشکلات شامل مشکلات زندگی مشترک و دیگر مسائل می شود.

داشتن روشی متفاوت از همسر در برخورد با مشکلات و کنار آمدن و پیدا کردن راهی متعادل یکی از مهارت های مهم در مشاوره ازدواج تلقی می شود. اولویت داشتن همسر و سپس فرزندان به هر چیز دیگر نیز بسیار مهم است که در مشاوره ازدواج به آن پرداخته می شود.

بسیاری از افراد خانواده خودشان را به همسر و حتی فرزندان اولویت می دهند که در مشاوره ازدواج علت نادرست بودن آن بیان می شود. از دیگر مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی مشترک خوب توانایی بخشش و همچنین تمرکز و توجه به شریک زندگی می باشد.

 مشاوره ازدواج

یادگیری نکات همسرداری

به طور حتم افراد در ازدواج و زندگی مشترک تجربه ی زیادی ندارند و نکاتی که برای شریک زندگی شان باید بدانند را از ابتدا بدون کمک نمی توانند یاد بگیرند. به همین دلیل برای آن که هیچ مشکلی به وجود نیاید و یک زندگی مشترک ایده آل داشته باشند باید از آموزش های مشاوره ازدواج بهره مند شوند. مشاوره ازدواج علاوه بر آموزش مهارت های لازم برای ازدواج موفق نکاتی در رابطه با همسرداری زن و شوهر نیز به آن ها آموزش می دهد. از این جهت مشاوره ازدواج می تواند نقشی بسیار مؤثر داشته باشد. این موارد را نمی توان از خانواده و یا زوج های دیگر یاد گرفت و بهتر است از کمک های تخصصی مشاوره ازدواج استفاده نمایید. مرکز مشاوره ازدواج پاسداران واقع در شمال تهران یکی از گزینه های مناسب در این زمینه می باشد.

 مشاوره ازدواج

حفظ احترام خانواده ها

یکی از مهم ترین نکات همسرداری که در مشاوره ازدواج نیز به آن کاملاً پرداخته می شود رعایت احترام خانواده ی طرف مقابل است. در صورتی که به هر دلیلی بخواهید توهین یا حتی بی توجهی به خانواده شریک زندگی تان کنید بر روابط شما و همسرتان نیز به طور مستقیم و یا غیر مستقیم تأثیر گذار می باشد. به همین دلیل باید در هر صورت احترام خانواده همسر را حفظ کنید.

 مشاوره ازدواج

تقسیم و توافق بر سر مسئولیت ها

با شروع زندگی مشترک مسئولیت های جدیدی وارد زندگی افراد می شود. به طور حتم نمی توان تمامی این مسئولیت ها را بر دوش یک نفر گذاشت. زن و شوهر باید هر دو بخش از این مسئولیت ها را بر عهده بگیرند تا بتوانند زندگی مشترک خوبی داشته باشند. اما آن چه که مهم است توافق بر سر این که کدام مسئولیت با کدام فرد باشد و کمک گرفتن از مشاوره ازدواج در این زمینه می باشد. مشاوره ازدواج با توجه به شخصیت طرفین می تواند شما را در این تقسیم وظایف کمک کند.

 مشاوره ازدواج

روابط جنسی

روابط جنسی در زندگی مشترک و توجه به آن نیز در داشتن یک ازدواج موفق تأثیرگذار است. این که بتوانید گرایش هایتان را در این زمینه تشخیص دهید نیازمند کمک گرفتن از مشاوره ازدواج است که در این مورد نیز به شما کمک می کند. ازدواج تنها وابسته به روحیات و اخلاقیات نبوده و این روابط نیز حائز اهمیت است. از این جهت برای آن که هیچ مشکلی در ازدواج تان پیش نیاید می توانید از مشاوره ازدواج کمک بگیرید. حتی برخی از افراد پس از ازدواج نیز به مشکلاتی در این زمینه بر می خورند که با کمک مشاوره ازدواج می توان تا حدودی آن را بر طرف کرد. درصد بالایی از طلاق ها و جدایی ها به علت نبود روابط جنسی مناسب بین زن و شوهر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره همین حالا