چه عواملی در تنظیم زمان خواب کودک تاثیر می گذارد

مساله خواب کودک یکی از مسائلی است که با رشد و کنترل و جهت دادن به هیجانات کودک ارتباطی مستقیم دارد.”مرکز مشاوره پاسداران (شمال تهران) “آماده ارائه خدمات به تمام عزیزانی است که در زمینه مراقبت های کودک دلبند خود نگران هستند و نیاز به راهنمایی دارند.

 

خواب کافی برای کودکان

کم خوابی در کودکان به شکل های مختلفی بروز می کند که از تاثیرات آن نمی توان چشم پوشی کرد. از جمله تاثیرات کم خوابی می توان به عدم تمرکز و اختلال در یادگیری و پرخاشگری در کودکان بزرگتر اشاره کرد که این موضوع به شکل بهانه گیری، رفتار ناسازگارانه و بهانه جویی در کودکان سن پایین بروز می کند. محققین میزان خواب کافی برای کودکان را با اعداد مختلفی اعلام کرده اند اما زمان و ساعت خواب مناسب که بیشتر روی آن تاکید داشتند را 9 شب تا 6 صبح اعلام کرده اند. این میزان خواب به این جهت مشخص شده است که کودکان علاوه بر تجدید قوا برای رشد موثر و طبیعی به استراحت کافی نیاز دارند.

 خواب کودک شیوه تنظیم خواب کودک

اولین نکته برای زمانبندی و تنظیم خواب کودک ایجاد عادات مناسب در کودک است. گذاشتن قانون برای خواب، شیوه ایی مناسب برای تنظیم خواب کودکان است. اگر کودک در سنین پایین عادت کند که زمانی که هوا تاریک می شود به رختخواب برود تا مدت طولانی بدنش به صورت خود به خودی از آن پیروی می کند. کودک زمانی به روند زود خوابیدن عادت می کند که این امر از کودکی در او به صورت عادت درآمده باشد. تنظیم خواب زمانی اهمیت بیشتری خواهد داشت که کودک بزرگتر به دلیل تعطیلات تا دیر وقت کنار والدین به تماشای تلویزیون پرداخته است و برای رفتن به مدرسه و بیدار شدن دچار مشکل می شوند. و نتیجه حواس پرتی در روز و یادگیری ناقص دروس مدرسه خواهد بود. یکی دیگر از راه هایی مفید برای تنظیم خواب کودک این است که شرایط مناسب و محیطی مناسب را برای آنها فراهم کنیم.

یک روش برای تنظیم خواب کودک

یک روش تنظیم خواب کودک این است که روند تفریحات کودکان را به صورتی برنامه ریزی کنید که انرژی آنها مصرف شود و خودشان نیاز به خواب را احساس کنند. برای برنامه های تلویزیون می توانید به او بگویید که می تواند تکرار برنامه ها را که در روز پخش می شود، تماشا کنند و یا به او پیشنهاد دهید که می توانید برنامه مورد علاقه اش را ضبط کنید تا در زمان مناسبی تماشا کند. برای کودکان کوچکتر که درکی از زمان خواب ندارند می توانید قصه تعریف کنید و یا به عنوان پایان زمان بازی اسباب بازی های او را جمع کنید.

 

برای کودک لباس خواب تهیه نمایید و پس از شام و بعد از مسواک دندان ها لباس مخصوص خواب را تن او کنید. ساعت خواب کودک باید مشخص باشد اگر عاملی باعث وقفه در زمان خواب کودک می شود آن را رفع نمایید. در صورتی که اتاقی دارد سعی کنید تا از نور ملایم چراغ خواب بهره بگیرید.

 خواب کودک

  شرایط لازم برای تنظیم خواب کودکان چیست

گاهی کودک خودش تمایل دارد که بخوابد اما عواملی مزاحم و مانع می شود. به عنوان مثال سر و صدای زیاد، تاریکی و ترس و یا بیماری مانع راحت به خواب رفتن او می شود پس باید عواملی که باعث بیدار ماندن کودک می شود را از میان بردارید. برای این کارمی توانید با صدای کم، تلویزیون تماشا کنید. در پایان اگر در این مورد نمی توانید برنامه ریزی کنید و یا مشکلی در این راه دارید می توانید با مرکز مشاوره پاسداران (شمال تهران) تماس بگیرید و از راهنمایی های آنها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره همین حالا