حل مشکل شب ادراری کودکان

حل مشکل شب ادراری کودکان شب ادراری حالتی غیر ارادی است که کودک یا شخص مبتلا به این مشکل به طور کاملا غیر ارادی در هنگام خواب قادر نیست ادرار خود را کنترل کند. این امر برای کودکان تا 6 سالگی امری عادی تلقی می شود ولی در موارد غیر از این باید به فکر درمان و کنترل آن پرداخت.

 

مرکز مشاوره پاسداران (شمال تهران) آماده خدمت رسانی و مشاوره کودک پاسداران در زمینه های مختلف کودک و شب ادرای به هموطنان عزیز است. در صورت بروز مشکل با این مرکز تماس برقرار نمایید و از مشاوره کارشناسان آن استفاده کنید.

 

مشکل شب ادراری

 شب ادراری در کودکان ممکن است ناشی از برخی مشکلات روحی و یا جسمی باشد. که در بیشتر مواقع کودک هر دو مشکل را همزمان دارد. عوامل شب ادراری به دو دسته عوامل جسمی و عوامل روانی تقسیم می شود. از عوامل جسمی شب ادراری در کودکان می توان به عفونت های ادراری، کوچکی مثانه و کمبود هورمونی خاص اشاره کرد.

 

عامل روحی موثر در شب ادراری را استرس می دانند. عوامل ژنتیکی هم در بروز و ادامه این مشکل نقش دارد که در این صورت مشکل به مرور زمان برطرف خواهد شد. اما شب ادرای که بر اثر عوامل بیرونی و روحی ایجاد می شود نیاز به درمان دارد که می تواند این درمان رفتاری باشد و یا حتی به صورت دارویی انجام گیرد. درمان رفتاری اولویت اول است که والدین با استفاده از راهنمایی صحیح مشاور و با تعامل صحیح با کودک، نقش اساسی در رفع این مشکل دارند.

 

حل مشکل شب ادراری کودکان

برای درمان دارویی این مشکل باید آزمایش های کلیه، مثانه و اوره از کودک به عمل آید که این کار با مراجعه به پزشک اورولوژی صورت می گیرد و در صورت تشخیص پزشک، برخی داروها برای کودک تجویز می شود. برای درمان رفتاری شب ادراری، والدین باید نکاتی را مورد توجه قرار دهند به عنوان مثال برای افزایش حجم مثانه مایعات بیشتری به کودک در طی روز بخورانند. برخی از مواد غذایی در بروز این مشکل تاثیر دارد. به عنوان نمونه نوشابه های گازدار و برخی ادویه ها محرک است که باید در رژیم غذایی کودک با دقت استفاده شود و یا کم شود.

 

برخی موارد که والدین در درمان و کنترل شب ادراری می توانند انجام دهند

والدینی هستند که با صبر و حوصله به شکل دهی رفتار کودک کمک می کنند. آموزش دادن توالت رفتن بر عهده والدین است. زمانی که کودک به دلیل استرس از رفتن به دستشویی سرباز می زند این والدین هستند که با رفع و یا کاهش استرس، کودکان را به این امر تشویق می کنند.

استرس های روانی را که کودک را دچار اضطراب می کند کاهش دهید. این امر زیر نظر مشاور به درستی باید انجام شود. قرار دادن کودک در محیط های مورد علاقه او به کاهش استرس کمک می کند. شب برای کودک داستان تعریف کنید و به او بگویید نباید به خاطر مشکلی که دارد خجالت بکشد و به او اطمینان دهید که می تواند این مشکل را برطرف نماید و یا برای اینکه کودک خجالت نکشد مشکلش را به روی او نیاورید. در مورد ترس هایی که دارد با او صحبت کنید. دو ساعت قبل از خواب او را از خوردن مایعات سرد و ادرارآور منع کنید و حتما قبل از رفتن به رختخواب او را به دستشویی بفرستید. به او یادآوری کنید که در دستشویی به صورت کامل مثانه خود را خالی کند و برای بیرون آمدن از دستشویی عجله نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره همین حالا