برخورد صحیح با بهانه گیری خردسالان

 بهانه گیری خردسالان امری است که بسیاری از خانواده ها با آن رو به رو شده اند و کاملا طبیعی تلقی می شود. در واقع کودک زمانی که نمی تواند منظور خودش را بیان کند و یا از چیزی ناامید می شود خود را نا توان می بیند شروع به بهانه گیری می کند. روانشناسان بهانه گیری در خردسالان را در کودکان تا سه سالگی اقتضای سنشان می دانند.

مرکز مشاوره پاسداران (شمال تهران) آماده خدمت رسانی به کلیه هموطنان عزیز در زمینه های مشاوره بهانه گیری خردسالان و سایر زمینه ها است.

 

بهانه گیری خردسالان

بهانه گیری های خردسالان

 

 بهانه گیری خردسالان به شکل های مختلفی بروز می کند گاهی برای جلب توجه و یا به دست آوردن وسیله ای و یا دریافت توجه و امتیاز است. خردسال برای این که توجه شما را جلب کند شروع به بهانه گیری می کند. بهانه گیری خردسالان برای دستیابی به هر چیزی باشد واکنش شما تاثیر بسزایی در حل و یا ادامه آن دارد.

 

برای کنترل این امر زمانی که کودک شروع به داد و فریاد کرد فورا او را بغل نکنید و فقط کنارش بایستید. سعی کنید روی رفتارتان کنترل داشته باشید و از کوره در نروید . الفاظ زشت به کار نبرید و به او زمان دهید و او را به آرامش ترغیب کنید. برخورد با بهانه گیری خردسالان به هر نحوی باشد جنبه یادگیری موثری در کودک دارد. او از شما می آموزد در مواجهه با موقعیت سخت چه واکنشی نشان بدهد و این امر در شکل گیری شخصیت کودک تاثیری به سزایی دارد.

 

واکنش مناسب در برابر بهانه گیری خردسالان

 

در مقابل رفتارها و بهانه گیری های خردسالان ابتدا باید صبور باشید. پرخاشگری از سمت شما موجب می شود کودک یاد بگیرد داد بزند به خصوص اگر طرف مقابلش کوچکتر از خودش باشد واکنش تند شما به او می آموزد عصبانیت روشی برای دستیابی به خواسته هایش است.

 بهانه گیری خردسالان

بهترین واکنش به بهانه گیری خردسالان چیست

نحوه برخورد با کودک بهانه گیرباید حساب شده و غیر مضر باشد. در مقابل گریه او می توانید به او بگویید هر زمان گریه نکند می توانید به او کمک کنید اگر خیلی کوچک است کنارش بمانید و او را آرام کنید.

 

سپس از او بخواهید با آرامش مشکلش را بگوید. اگر به حرفتان گوش نداد محل را تر ک کنید بعد از آرام شدنش اگر چیزی می خواهد در اختیارش قرار دهید. هر زمانی کودک بدون بهانه گیری واضح چیزی را خواست در اختیارش قرار دهید این کاربه او می آموزد با آرامش و اعتماد به نفس زودترمی تواند به هدفش برسد.

 

برای اینکه به بهانه گیری های کودک پایان دهید. به او مستقلانه تصمیم گرفتن را یاد دهید این امر به این صورت ممکن است که کار هایی که می تواند انجام دهد را بگذارید خودش انجام دهد. در هنگام بهانه گیری نباید هر چیزی که مطالبه می کند به او بدهید این رفتار به او می آموزد که با بهانه گیری به هدفش نخواهد رسید. 

 

اگر بهانه گیری کودک بیش از حد بود و به صورت علایمی مانند کبود شدن لب و گریه های طولانی تا مرز نفس زدن خود را نشان داد، (به این دلیل که استرس تاثیر زیادی در روحیه خردسال می گذارد) برای گرفتن راهنمایی و راهکار حتما به مشاور مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره همین حالا