بررسی مشکلات و روانشناسی کودک

روانشناسی کودک یکی از الزامی ترین مواردی ست که هر پدر و مادری باید از آن اطلاع داشته باشند. هر کودکی با هر شخصیت و اخلاقی ممکن است دچار مشکلاتی شود که اگر پدر و مادر ندانند که به چه صورت آن را بر طرف کنند ممکن است آسیب هایی جبران ناپذیر به کودک وارد شود. روانشناسی کودک به صورت تخصصی می تواند این مشکلات را بر طرف کند. برای بهره مندی از کمک های تخصصی روانشناسی کودک می توانید به مرکز مشاوره و روانشناسی کودک پاسداران مراجعه نمایید.

شب ادراری کودک

شب ادراری در کودکان به صورت کاملا غیر ارادی و در مدت زمانی که آن ها خواب هستند رخ می دهد. کودکان بعد از گذشت چند سال از زندگی شان می توانند کنترل ادرارشان را داشته باشند اما در برخی موارد در طول مدت خواب این کنترل از دست شان خارج می شود و سبب شب ادراری می شود. روانشناسی کودک راه کار هایی را جهت از بین بردن این مشکل ارائه کرده است اما قبل از هر چیزی باید از طریق روانشناسی کودک به علت آن پی ببریم تا بتوان مشکل را بر طرف کرد.

 روانشناسی کودک

مواردی که بر شب ادراری تاثیر گذارند

دلایل مختلفی برای شب ادراری کودکان وجود دارد اما برخی موارد می توانند در تشدید شدن و یا به وجود آمدن آن مؤثر باشند. از جمله این موارد دختر و یا پسر بودن کودک است. به طور کلی و طبق آماری که روانشناسی کودک در دست دارد کودکان پسر بیشتر دچار مشکل شب ادراری می شوند. همچنین از دیگر موارد تاثیر گذار بر این مساله رشد و یا همان بلوغ کودکان می باشد. با بزرگ شدن کودک و رسیدن به سن بلوغ کم کم این مشکل بر طرف می شود و از بین می رود؛ اما عامل دیگری نیز ممکن است سبب به وجود آمدن شب ادراری شود که آن سلامت روحی و روانی و همچنین جسمی است. در قدیم هنگامی که یک کودک دچار شب ادراری می شد کودک را مقصر می دانستند و با تنبیه و روش های غیر تخصصی سعی در بر طرف کردن این مشکل داشتند اما امروزه با کمک روانشناسی کودک این مشکل را می توان بر طرف کرد.

 روانشناسی کودک

دلایل شب ادراری کودکان

شناسایی دلیل اصلی شب ادراری در کودکان کار راحت و آسانی نیست و برای این کار نیازمند کمک گرفتن از روانشناسی کودک هستیم. در بیشتر موارد علت و دلایل اصلی در شب ادراری در ظاهر مشخص نیست و باید با بررسی هایی که توسط روانشناسی کودک در مراکز مشاوره صورت می گیرد به علت آن پی برد. حتی در برخی موارد کودکان با کنترل و کاملا خود آگاه به این کار اقدام می کنند؛ اما به طور کلی دلایل شب ادراری از نظر روانشناسی کودک شامل قادر نبودن کودک در نگه داشتن ادرار خود در تمام طول شب، بیدار نشدن از خواب در هنگام پر شدن مثانه و ممانعت از رفتن به دستشویی در طول روز می باشد. در برخی مواقع آزار های جسمی و جنسی که به کودک وارد شده باشد نیز می تواند از دلایل شب ادراری باشد.

 روانشناسی کودک

عوامل و دلایل جسمی شب ادراری کودکان

برخی از کودکان ممکن است هر شب دچار شب ادراری نشوند و تنها گاهی این مشکل برای آن ها رخ دهد. در این مواقع ممکن است یکی از دلایل آن وجود مشکل و عفونت در مجاری ادراری کودک باشد. همچنین بیماری دیابت نیز به علت وجود قند بالای خون باعث بروز تکرر ادرار و شب ادراری در کودکان می باشد . مشکلات روحی و عصبی نیز از عمده دلایل وجود این مشکل در کودکان می باشد. آن چه که در این امر مهم است شناخت دقیق دلیل بوده که همان طور اشاره شد کار آسانی نیست و باید توسط افراد متخصص و روانشناسی کودک صورت بگیرد تا بتوان آن را بر طرف کرد. یکی از مراکز معتبری که می توانید به آن مراجعه کنید مرکز مشاوره پاسداران که در روانشناسی کودک نیز متخصص دارد، می باشد.

 روانشناسی کودک

درمان شب ادراری کودکان

برای درمان شب ادراری در ابتدا باید دلیل آن را با کمک روانشناسی کودک پیدا کنید. درمان نکردن این مشکل می تواند سبب بروز مشکلات دیگر در کودک نیز بشود و به همین دلیل نباید به آن بی توجهی نمود. روانشناسی کودک معتقد است شب ادراری در کودکان موجب بروز احساسات منفی و ترس و استرس در آن ها می شود و همین دلایل نیز شب ادراری را تشدید می کند. برای درمان راه کار های مختلفی وجود دارد که برخی از آن ها با دارو و یا روش های خانگی می باشد. در برخی موارد که وابسته به دلیل شب ادراری می باشد عمل جراحی نیز تجویز می شود؛ اما در ابتدا بهترین روش این است که علت را مشخص کنید اگر علت آن وابسته به بعد روحی و روانی کودک باشد باید با کمک گرفتن از روانشناسی کودک به حل کردن و درمان آن بپردازید.

 روانشناسی کودک

لزوم تامین احساسات کودک

بسیاری از مادر و پدر ها تنها به سلامت جسمی فرزند شان اهمیت می دهند و فراموش می کنند که تامین سلامت روحی آن ها نیز بسیار مهم و حیاتی ست. نبود سلامت روح ممکن است موجب بروز مشکلات جسمی در کودک بشود و گاهی صدمات جبران ناپذیری به او وارد کند. یکی از مواردی که برای سلامت روح کودک باید توسط نزدیکان و والدین انجام شود تامین احساسی می باشد. احساس امنیتی که کودک باید داشته باشد ناشی از محبتی است که از نزدیکان و مادر و پدر خود می گیرد. در غیر این صورت به گفته ی روانشناسی کودک ممکن است مشکلاتی نظیر افسردگی، استرس و… برای کودک به وجود بیاید. برای آن که به طریق صحیح بدانید که به چه صورت باید این محبت و احساسات کودک را تامین کنید باید از روانشناسی کودک کمک بگیرید.

 روانشناسی کودک

آثار تامین محبوبیت کودک

با محبت کردن به کودک شما شاهد یک فرد با اعتماد به نفس هستید که در تمام عرصه های زندگی موفق خواهد بود. علت این ویژگی در روانشناسی کودک این است که کودک هنگامی که نزدیکان به او محبت می کنند خود را فردی مهم و ارزشمند می یابد که این موضوع سبب بالا رفتن اعتماد به نفس و موفقیت او می شود. شخصی که دارای اعتماد به نفس مناسبی باشد می تواند استعداد های خود را کشف کند و در این زمینه توانایی های خودش را افزایش دهد. این موضوع تاثیر به سزایی در موفقیت کودک در آینده خواهد داشت. از دیگر نکات و آثار مهم محبت به کودک اعتماد او به والدین و نزدیکان می باشد. این که کودک به پدر و مادر خود اعتماد داشته باشد می تواند از بروز بسیاری از حوادث و خطر ها پیشگیری نماید و رابطه ای دوستانه بین کودک و والدین ایجاد شود. روانشناسی کودک و کمک گرفتن از متخصصان مختلف به شما کمک می کند تا بدانید که به چه صورت و چه اندازه ای باید به کودک محبت کنید.

 روانشناسی کودک

بهانه گیری کودکان

در بسیاری از کودکان شاهد بهانه گیری ها و در برخی موارد جیغ، گریه و لج بازی می باشیم. همه ی این رفتار ها در روانشناسی کودک از علت و دلیلی برخوردار هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند. به طور کلی کودکان تا سنین 4 سالگی بهانه گیر هستند و به تنها سلاح خود یعنی جیغ و گریه متوسل می شوند تا به خواسته ی خود برسند. این بهانه گیری ها کاملا ناگهانی رخ می دهد و ممکن است دلیل آن به شدت غیر موجه باشد. در برخی اوقات مادر و پدر تصور می کنند که فرزندشان زورگو بوده و یا باید با آن ها مانند خودشان رفتار شود؛ اما کودکان نیز مانند بزرگسالان وقتی که اوضاع بر وفق مرادشان نباشد شروع به بهانه گیری می کنند.

 روانشناسی کودک

دلایل بهانه گیری کودکان

بهانه گیری کودکان به طور کلی در سنین پایین و در زمانی که نمی توانند مقصود و حرف شان را بگویند رخ می دهد. هنگامی که کودک از بیان نظر و یا خواسته ی خود ناامید می شود شروع به بهانه گیری می کند. از نظر روانشناسی کودک هر چه مهارت های زبانی و ارتباطی کودک بیشتر شود میزان این بهانه گیری ها کاهش می یابد. گاهی کودک فکر می کند مادر و پدر به او توجه کافی را ندارند و به منظور جلب توجه و بیان خواسته های خود به جیغ زدن و بهانه گیری می پردازد. به دنیا آمدن یک فرزند دیگر یکی از محرک ها در این زمینه می باشد تا بهانه گیری های کودک افزایش یابد.

 روانشناسی کودک

برخورد صحیح با بهانه گیری کودکان

سر و کار داشتن با یک کودک بهانه گیر به طور حتم کار سخت و دشواری ست. احتمالا متوجه شده اید که هر چه صدای تان را برای این بچه ها بالاتر ببرید عکس العمل آن ها نیز شدید تر می شود. روانشناسی کودک این موضوع را روشن کرده است که در مواجه و برخورد با این کودکان باید ساکت بمانید و در کنار آن ها بنشینید. روانشناسی کودک معتقد است که در این موارد علاوه بر این که نباید به هیچ وجه صدای تان را بالا ببرید نباید آن ها را ترک کنید زیرا رفتن شما از پیش کودک حس های ناخوشایند او را بیشتر می کند که همین موضوع به بدتر شدن شرایط منجر می شود. داشتن آرامش در این موارد باعث می شود تا کودک نیز زود تر آرام شود. برخی از والدین اقدام به دادن وعده به کودک می کنند تا او را آرام نمایند روانشناسی کودک به شدت این کار را نهی می کند زیرا به طور حتم نتایج خوبی حاصل نمی شود و تنها در مدت زمان کوتاه کودک آرام می گیرد.

 روانشناسی کودک

حل مشکل بهانه گیری کودک

برای آن که بتوانید این مشکل را بر طرف نمایید در ابتدا باید از مواردی که این رفتار را تشدید می کند پرهیز کنید. بسیاری از رفتار های کودکان بازتابی از رفتار والدین هستند. برای آن که بدانید که چه رفتار هایی را نباید انجام دهید و انجام چه کار هایی سبب بهبود شرایط می شود باید از روانشناسی کودک کمک بگیرید. متخصصان مشاوره روانشناسی کودک با بررسی شرایط کودک و رفتار های شما می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. یکی از مراکز معتبر مشاوره روانشناسی کودک در مرکز مشاوره پاسداران واقع در شمال شهر تهران می باشد که با مراجعه به این مرکز و بهره مندی از روانشناسی کودک می توانید به راحتی این مشکل را بر طرف کنید.

 روانشناسی کودک

تنظیم خواب کودک

روانشناسی کودک معتقد است که باید یک برنامه ی منظم برای خواب کودکان در نظر گرفته شود. از آن جا که کودکان در سن رشد می باشند خواب کافی یکی از الزامی ترین موارد برای داشتن سلامت جسم و روح آن ها می باشد که نباید دست کم گرفته شود. برای آن که بدانید در هر سنی برای کودکان چه میزان خواب و طبق چه برنامه ای لازم است باید از روانشناسی کودک کمک بگیرید. طبق نظر روانشناسی کودک باید قبل از خواب در حدود نیم ساعت به کودک فرصت داده شود تا خودش را برای خواب آماده کند. این کار با کم کردن فعالیت امکان پذیر است.

 روانشناسی کودک

تغییر ندادن برنامه خواب

یکی از موارد مهمی که روانشناسی کودک معتقد است باید رعایت شود تغییر ندادن برنامه خواب کودکان در طول هفته می باشد.زمانی که کودکان باید به خواب بروند و زمان بیدار شدن شان باید بسیار منظم و دقیق بشود و در صورتی که بخواهید در تعطیلات این روند را کمی تغییر دهید می توانید تنها یک ساعت آن را جا به جا نمایید.در صورتی که بخواهید این برنامه خواب  را در طول هفته تغییر دهید خواب کودک به هم می خورد و در رفتار کودک نیز طبق بررسی های روانشناسی کودک تاثیر می گذارد.

 روانشناسی کودک

چگونگی مشخص کردن برنامه ی خواب کودک

برای آن که بتوانید یک برنامه دقیق برای خواب کودک داشته باشید باید عوامل مختلفی را مد نظر بگیرید.طبق بررسی های  روانشناسی کودک عواملی مانند سن، فعالیت روزمره، سلامت جسم و… بر روی میزان ساعت هایی که برای خواب کودک لازم است تاثیر گذارند.بعد از آن که تعداد ساعت هایی که کودک برای خواب لازم دارد مشخص شد بنا بر شرایط باید ساعت خواب و بیداری نیز مشخص گردد.اگر کودک به مدرسه و یا مهد کودک می رود و باید راس یک ساعت از خواب بیدار شود می توانید ساعت خواب کودک را نیز بر همین اساس مشخص کنید. روانشناسی کودک و متخصص ها معتقدند کودک باید شب ها زود بخوابد و صبح ها نیز زود بیدار شود تا سلامتش تضمین گردد.اگر کودک از خوابیدن امتناع می کند می توانید با کمک روانشناسی کودک این مشکل را بر طرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره همین حالا