انواع هیپنوتیزم و روش های مختلف آن

 هیپنوتیزم حالتی است که انسان داوطلبانه تلقین پذیرتر می شود. شبیه به خواب رفتن است اما با اراده شخص دیگر این عمل صورت می گیرد. انواع هیپنوتیزم وجود دارد که بیشتر از لحاظ کاربرد و کارایی طبقه بندی می شود. یعنی فرد به دیگری مطلبی را القا می کند و شخص می پذیرد که در این حالت خواسته های فرد را انجام دهد البته هستند کسانی که هیپنوتیزم را نوعی رویا پردازی بدانند اما تاثیرات هیپنوتیزم به  صورت علمی اثبات شده است. مرکز مشاوره پاسداران (شمال تهران) در خدمت هموطنان عزیز برای ارایه ی خدمات مشاوره ای و درمانی است.

 انواع هیپنوتیزم

انواع هیپنوتیزم

هیپنوتیزم روشهای متفاوتی دارد اما نقطه مشترک در انواع هیپنوتیزم تمرکز و باور  و در نهایت ارتباط است. کاربردهای هیپنوتیزم در امور درمانی بر کسی پوشیده نیست به عنوان مثال تنها روشی است که می توان فرد را بدون عوارض مرگ و میر بی هوش و یا بی حس کرد.

روش های مختلف است، که انواع هیپنوتیزم را نیز متفاوت می کند، مثلا القا به شیوه کلامی و غیر کلامی که در این نوع کسی که  هیپنوتیزم کننده است با هیپنوتیزم شنونده دو فرد جدا هستند و یک سری القائات به صورت شفاهی به فرد منتقل می شودهیپنوتیزم توسط شی و یا با استفاده از چشم صورت می گیرد و یا در روشی دیگر موسوم به روش حرکتی، از هیپنوتیزم شونده می خواهند حرکت خاصی را انجام دهد تا به خواب برود. خود هیپنوتیزمی یکی از انواع هیپنوتیزم است.

هیپنوتراپی یکی از روشها و انواع هیپنوتیزم است که برای عمل های جراحی و زایمان مورد استفاده قرار می گیرد. هیپنوتیزم به صورت فردی و گروهی هم انجام می گیرد. هیپنوتیزم گروهی برای تعلیم و آموزش یک گروه که دارای مشکل مشترک هستند مورد استفاده قرار می گیرد. (اعمال جراحی و ترک اعتیاد)

 انواع هیپنوتیزم

هیپنوتیزم آنالیز یکی انواع هیپنوتیزم

از دیدگاه روانشناسان هیپنوتیزم با توجه به نوع نتیجه و هدف به سه دسته تقسیم می شود: 

هیپنوتیزم تلقینی .تحلیلی و پسرفتی. در تمام این موارد هیپنوتیزم کننده نقش راهنما و القاگر را بازی می کند. اما هیپنوتیزم تلقینی جهت اصلاح و القای تلقینات ساده است تا فرد از لحاظ احساسی و عملی تغییرات کوچکی را در خود بپذیرد و افکار نامناسب را از خود دور نماید. از این نوع برای سرگرمی هم استفاده می کنند و اما جنبه های درمانی دارد.

هیپنوتیزم پسرفتی: این نوع هیپنوتیزم برای افرادی است که دچار مشکلاتی هستند که علت آن در زمان حال نا معلوم است و ریشه در گذشته دارد. به همین دلیل القاگر فرد را به گذشته می برد تا با متوجه شدن علت مشکل راه حل مناسبی جهت کمک به فرد بیابد.

هیپنوتیزم تحلیلی

در این نوع هیپنوتیزم القا گر مشکلات حاد فرد را بررسی می کند و با ورود به خاطرات نا خودآگاه فرد و تحلیل آن مشکل را پیدا می کندهیپنوآنالیز در واقع  یکی از روشهای روانکاوی است زیر مجموعه هیپنوتیزم تحلیلی است اما در این نمونه عملکردهای پنهان ذهن شخص مورد کاوش قرار می گیرد که این مورد در علوم پزشکی بسیار کمک کننده است و ابزاری سودمند جهت درمان برخی بیماریهای روان تنی محسوب می شود. اما باید بدانید هیپنوتیزم نوعی ابزار است که فرد با نیات مختلف می تواند آن را به کار ببرد.

هیپنوتیزم را از لحاظ کاربرد به دو بخش بالینی و غیر بالینی هم تقسیم می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره همین حالا