مهارت ها و اقدامات لازم برای ازدواج موفق

 ازدواج موفق جزو مهارت هایی است که بهتر است قبل از شروع زندگی، زوج های جوان آن را فرا بگیرند. ازدواج امر مهمی است که لازمه موفقیت در آن شناخت و دانستن مهارت های ارتباطی است.

 

ازدواج می تواند آینده ای نامعلوم نداشته باشد بلکه می توانید با دریافت مشاوره های قبل از ازدواج زمینه های یک ازدواج، قابل پیش بینی و موفق را مهیا کنید. برای این که ثمره بهتر و قابل پیش بینی داشته باشد مشاوره قبل و حین ازدواج ضروری است. مرکز مشاوره پاسداران (شمال تهران) با کادری مجرب در خدمت هموطنان عزیز در امر ازدواج است.

 ازدواج موفق

مهارت های لازم برای یک ازدواج موفق

اولین مهارت و فاکتور برای ازدواج، خودشناسی است. فرد با شناخت خود از ارزش ها و اهداف و نیازها آگاهی پیدا می کند و چنین فردی می داند و می تواند یک انتخاب درست با اطلاع از شرایط روحی و روانی و جسمی خویش انجام دهد. فردی که با روحیات شخصی خود آگاهی دارد و می تواند برخورد شایسته ای با مشکلات زندگی داشته باشد و می تواند بر روی عواطف و افکار خود مدیریت کند.

 

الگوهای فرد از لحاظ روانشناختی

 

الگوهای فرد از لحاظ روانشناختی یعنی فرد (از کودکی) چه رفتاری در وجودش نهادینه شده است و در برخورد با مسائل زندگی چگونه عمل می کند و در مقابل عزیزان خود در شرایط مختلف چه عکس العملی بروز می دهد. قطعا پی بردن به این امر کار دشواری است که مشورت با یک مشاور کمک کننده است.

 

سخن اصلی این است که افراد به تفاوت ها و شباهت هایی که وجود دارند دقت کنند اما تنها ملاک مناسب برای انتخاب فردی برای زندگی نیست.

 ازدواج موفق

مهارت ارتباطی، عامل مهم یک ازدواج موفق

 

برای یک ازدواج موفق لازم است اطلاعات مناسبی از مهارت های ارتباطی داشته باشیم. ارتباط صحیح زمانی شکل می گیرد که فرد همدلی را بلد باشد و برای همدلی نیاز است که فرد به درستی مهارت گوش دادن را بیاموزد. تفاوت های بین افراد را درک کند یعنی درک درستی از تفاوت نگرش ها، عقاید و باورها و همچنین ارزش ها داشته باشد.

 

یکی از مهارت های ارتباطی مهم برای یک ازدواج موفق، مهارت بیان صحیح احساسات است. مهارت مهم دیگر مهارت حل مساله و کنترل خشم می باشد و نقش مهمی در حل مسائل زندگی دارد. مهارت مصالحه و مذاکره (یعنی فرد بداند کجا سکوت کند و کوتاه بیاید.)هم از مهارت های ارتباطی مهم است که تاثیر زیادی در ازدواج موفق دارد. مهارت نگهداری یکی دیگر از مهارت های ازدواج موفق است.

 

برای حفظ و نگهداری یک زندگی باید در نگهداری آن کوشا باشید این ممکن نیست مگر محبت و عشق را در آن زنده نگه دارید.

سایر پارامترهای تاثیرگذار در ازدواج

هر چند سن و تشابه فرهنگی جزو مهارت های ارتباطی به حساب نمی آیند اما نمی توان تاثیر این دو مساله را در ازدواجی موفق نادیده گرفت. همسو بودن و هم سطح بودن مسائل عقیدتی و اقتصادی از سایر پارامترهای یک ازدواج موفق به حساب می آید. در پایان مهمترین نکته برای داشتن ازدواجی شاد و موفق این مورد است که علاوه بر این که تفاوت های یکدیگر را بپذیرید عواطف و احساسات یکدیگر را درک کنید و حمایت و همدلی را فراموش نکنید.

 

نیازهای عاطفی، جسمی و جنسی یکدیگر را پاس بدارید و در رفع آن بکوشید. به حریم شخصی یکدیگر احترام بگذارید و دست از نازپروردگی ها و حساسیت های غیر معقول بردارید. روحیه شاد زندگی را حفظ کنید و ابراز احساسات را فراموش نکنید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره همین حالا