توضیحاتی در مورد معایب و محاسن ازدواج سنتی

ازدواج از مهمترین مرحله ها در زندگی هر شخصی می‌باشد، این پدیده اجتماعی از جنبه‌های گوناگون قابلیت بحث دارد. باید گفت در هر جامعه ای روابط افراد تاثیر فراوانی بر مقوله ازدواج های سنتی دارد و همچنین ازدواج‌هایی که در هر جامعه صورت می‌پذیرد، نشانگر حقیقتی است که در آن جامعه وجود دارد

مفهوم ازدواج سنتی

اکثر  ازدواج ها در گذشته به‌ صورت سنتی بین افراد برقرار می‌شد و در آن، خانواده پسر پس از انتخاب دختری اگر احساس می‌کردند که آن دختر مناسب خانواده آنها و مناسب پسر می‌باشد از وی خواستگاری می کردند و وی را به عقد پسر خود در می آوردند. یعنی در ازدواج سنتی عملا زوجین هیچ دخل و تصرفی در فرایند ازدواج نداشتند.

در ازدواج های سنتی دختر و پسر شناختی از هم نداشتند و تا قبل از ازدواج از خصوصیات و رفتارهای درونی و بیرونی  فرد مورد نظرشان اطلاعی نداشتند. با گذشت زمان و رشد و تعامل با کشورهای دیگر و گسترش تکنولوژی و فناوری گونه دیگری از ازدواج که از آن به ازدواج مدرن نامبرده می‌شود در جامعه شیوع  پیدا کرد. در این‌ گونه ازدواج‌ها که بیشتر در میان کشورهای اروپایی  رایج است و مطابق با فرهنگ و سنت‌های این‌ گونه کشورها است، دیگر اثری از ازدواج های سنتی یا مراسم خواستگاری وجود ندارد. مرکز مشاوره پاسداران در این زمینه می تواند بهترین راهنمایی و کمک را برای شما عزیزان ارائه دهد.

مرکز مشاوره ازدواج شمال تهران

 ازدواج سنتی

محاسن ازدواج سنتی

الف) ازدواج های سنتی چون از بستر خانواده‌ها رشد می کند نسبت به موارد مشابه درصد خطا و اشتباه کمتری دارد. در چنین ازدواجی آن چه که بیشترین کارکرد را دارد انتخاب عاقلانه می‌باشد. افراد ابتدا از هم به شناخت دقیق و کاملی دست پیدا می‌کنند و در مراحل بعدی و در صورت ادامه یافتن مراحل آشنایی به یکدیگر علاقه‌مند می‌شوند.

ب) خانواده‌ها جوانان را مورد حمایت قرار می‌دهند. معایب و مزایای رابطه را به وی بازگو می‌کنند، با تحقیق درست و اصولی شناخت فرد و خانواده‌ را  بالا می‌برند.

ج) با ایجاد بستر امنیت ساز و فضایی مناسب باعث به تفاهم رسیدن طرفین و اطمینان خاطر در آنان  می‌شوند.

 ازدواج سنتی

مهمترین معایب ازدواج های سنتی

 

  • در بعضی موارد انتخاب خانواده‌ها با معیارها و ارزش‌های طرفین همخوانی ندارد.
  • گاهی والدین به جای طرف دیگر شخصی را رد یا می‌پذیرند بدون آن‌ که زوجین در آن دخل و تصرفی داشته باشند. به‌ نوعی تحمیل نظر والدین به زوجین است.
  • یکی دیگر از معایب ازدواج های سنتی کم رنگ شدن یا فقدان عواطف و احساسات طرفین نسبت به یکدیگر است و حتی ممکن است بعدها این عشق و علاقه ایجاد نشود.
  •  ازدواج سنتی یک ازدواج کاملا منطقی است. در نتیجه این عقل بدون هیچ احساسی ممکن است بعدها منجر به یک شکاف عمیق خواهد شد و زوجین را با طلاق عاطفی مواجه می کند.

نتیجه‌گیری: با توجه به مطالبی که گفته شد ازدواج های سنتی هم مثل سایر موارد مشابه معایب و مزایایی دارد اما با توجه به جوامع امروزی دیگر ازدواج های سنتی آنچنان جایگاهی در بین خانواده‌ها ندارد و اکثر ازدواج‌هایی که رخ می‌دهد در قالب ازدواج مدرن است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره همین حالا